AktualnościKGHM

KGHM włączył się do pomocy powodzianom

Pompy i sprzęt zabezpieczający działania przeciwpowodziowe, 60 tys. litrów wody dla powodzian, zbiórki i pomoc wolontariatu KGHM – Polska Miedź nie pozostaje obojętna na wydarzenia w regionie.

Od początku wystąpienia powodzi pomoc dla poszkodowanych mieszkańców na Dolnym Śląsku organizowana jest przez spółki należące do Grupy KGHM, Oddziały KGHM – kopalnie i huty, a także wolontariat pracowniczy.

Już w sobotę, 14 września, Huta Miedzi Legnica przekazała na pomoc okolicznym mieszkańcom 40 ton piasku, worki oraz sprzęt do ich transportu przy zabezpieczeniu brzegów rzeki Kaczawy.

Również w sobotę Zakład Hydrotechniczny KGHM pomagał przy odpompowaniu wody z terenu Oczyszczalni Ścieków w Złotoryi. Do pracy zaangażowano dwa ciągniki z agregatami pompowymi, które do wtorkowego popołudnia (17.09). wypompowały ponad 12 basenów olimpijskich i w konsekwencji zabezpieczyły oczyszczalnię ścieków.

Pomoc wolontariatu KGHM

We wszystkich Oddziałach KGHM wolontariusze Polskiej Miedzi zorganizowali zbiórkę, w ramach której pracownicy przekazują artykuły pierwszej potrzeby dla osób dotkniętych żywiołem: wodę w butelkach, żywność z długim terminem ważności, chemiczne środki czystości, łopaty, szczotki ulicówki i zamiatacze do usuwania szlamu, a także gumowe kalosze oraz worki na piasek, których udało się jak dotąd zebrać blisko 7 tys. sztuk.

Pierwsze transporty z już zebranymi najpotrzebniejszymi rzeczami wyruszyły do punktu zbiórki w Kłodzku, a także do OSP w Ścinawie w środę 18 września.

Dodatkowo pracownicy KGHM włączyli się do akcji organizowanych przez lokalne samorządy i sztaby kryzysowe przy wzmacnianiu wałów przeciwpowodziowych np. pracownicy Huty Miedzi Cedynia wypełnili piaskiem i przetransportowali 2 tys. worków w Gminie Rudna.

Spółki Grupy KGHM dla powodzian

Wchodzące w skład Grupy Kapitałowej KGHM Uzdrowiska Kłodzkie S.A. z Grupy PGU, przekazały 60 tys. litrów wody mineralnej Staropolanka do sztabów kryzysowych w Starostwie Kłodzkim i Bystrzycy oraz jednostek Straży Pożarnej w Kłodzku, Stroniu Śląskim i Chocieszowie, a także Policji w Polanicy jak również licznych urzędów koordynujących akcje pomocowe. Spółka KGHM Zanam produkująca maszyny górnicze przekazała dla miasta Głogów 50 ton piasku i 1000 szt. worków.

Do pomocy przy powodzi zostali wysłani także wykwalifikowani eksperci, pompy i sprzęt ciężki.

Wrocławski Centrozłom zadeklarował możliwość wykorzystania ciężkiego sprzętu wraz z obsługą. Do takiej sytuacji doszło już we Wrocławiu, gdzie dźwig wraz z operatorem udrażniał kanał Odry przy Młynie Maria na Ostrowie Tumskim. Sprzęt pozostanie w tym miejscu do zakończenia sytuacji powodziowej.

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa wysłało do Uzdrowisk Cieplice cztery pompy oraz pracowników, którzy wypompowywali wody popowodziowe.

Pomoc w walce z żywiołem zadeklarowała również działająca w KGHM Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego, której ratownicy będę brać udział w zabezpieczaniu wałów Odry w Ścinawie. Wcześniej udostępnili specjalistyczną pompę wodną do Ząbkowic Śląskich oraz 2 agregaty prądotwórcze dla Gminy Kotla.

Inne spółki Grupy jak Centrum Badań Jakości sp. z o.o., Lubinpex, Energetyka Sp. z o.o., PMT Linie Kolejowe, Inova, Mercus Logistyka, KGHM CUPRUM sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe, KGHM Metraco, Zagłębie Lubin dołączyły się do zbiórek wody butelkowanej, żywności, artykułów chemicznych, środków czystości, ubrań, kocy, pościeli, ręczników czy karmy dla zwierząt.

Zarząd KGHM nieustannie prowadzi weryfikację działań w kontekście sytuacji powodziowej, a Spółka jest w stałym kontakcie z Państwową Strażą Pożarna, lokalnymi OSP, organizacjami pozarządowymi oraz Centrami Zarządzania Kryzysowego. Za pośrednictwem tych instytucji KGHM zbiera bieżące zapotrzebowanie, tak aby pomoc trafiła do najbardziej potrzebujących.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button