Coraz bliżej połączenia kolejowego z Legnicy do Lwówka Śląskiego
Samorząd Województwa Dolnośląskiego przejął sześć następnych linii kolejowych od PKP. Po ich rewitalizacji kolejowa mapa Dolnego Śląska docelowo wzbogaci się o ponad 20 nowych tras o łącznej długości około 400 km. Tym samym możliwe będzie przywrócenie ruchu pasażerskiego np. z Legnicy do Lwówka Śląskiego czy z Chojnowa do Rokitek.
Projekt przejmowania nieużywanych linii kolejowych od PKP przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozpoczął się w ubiegłym roku i jest elementem umowy koalicyjnej zawartej rok temu między Bezpartyjnymi Samorządowcami a Prawem i Sprawiedliwością. Już pod koniec 2018 roku przejęto w ramach tego projektu linię Bielawa – Dzierżoniów, która jeszcze w tym miesiącu zostanie udostępniona do ruchu pasażerskiego. Tym samym mieszkańcy Bielawy po 40 latach przerwy znowu będą mieć bezpośrednie połączenie kolejowe z Wrocławiem.
− To pierwsza linia, którą przywróciliśmy do życia, dzięki umowie koalicyjnej pomiędzy Bezpartyjnymi Samorządowcami oraz Prawem i Sprawiedliwością. W ciągu tego roku łącznie przejęliśmy już 6 odcinków i obecnie trwają przygotowania do ich inwentaryzacji. Docelowo rozszerzymy ofertę kolejową Dolnego Śląska. Takie są oczekiwania mieszkańców i my je spełnimy – zaznacza marszałek Cezary Przybylski.
Teraz nowe życie mają zyskać połączenia: Jerzmanice Zdrój – Lwówek Śląski, Wałbrzych Szczawienko – Boguszów Gorce, Kobierzyce – Piława Górna, Chojnów – Rokitki, Srebrna Góra – Bielawa Zachodnia oraz Kondratowice – Łagiewniki. Tym smaym połączenia kolejowe zyskają m.in. cztery dolnośląskie uzdrowiska (Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój, Szczawno Zdrój, Przerzeczyn Zdrój), Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych.
− W sumie będzie to około 340 km dróg kolejowych, które mogą wpisać się w system komunikacji na Dolnym Śląsku. Mieszkańcy zyskają nowe połączenia do pracy, szkoły czy do miejsc wypoczynku, a turyści łatwiejszy dojazd do wielu turystycznych atrakcji w naszym regionie – zaznacza wicemarszałek Grzegorz Macko. – To strategiczne dla regionu szlaki komunikacyjne. Dzięki konsekwentnej pracy ograniczymy degradację linii i wykluczenie komunikacyjne, także na terenie szczególnie bliskiego mi okręgu wałbrzyskiego – dodaje z kolei Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Według planów wszystkie trasy mają zostać przekazane samorządowi województwa przez PKP do połowy 2020 roku. Pod zarządem Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu (jednostki podległej samorządowi województwa) konsekwentnie będą rewitalizowane i uruchamiane.