AktualnościKoronawirus

Duże zaangażowanie żołnierzy w niesieniu pomocy przy pobieraniu wymazów

4 przyszpitalne zespoły wymazowe z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 5 zespołów wymazowych mobilnych  z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej od miesiąca wspierają dolnośląski NFZ i placówki medyczne w  pobieraniu wymazów.  

Żołnierze wykazują zaangażowanie i nieoceniony wkład w niesieniu pomocy tym, którzy jej teraz potrzebują najbardziej. To pokazuje, że zawsze warto wierzyć w dobro i jego siłę. Dziennie pobierają ok. 500 wymazów od mieszkańców, u których istnieje prawdopodobieństwo zakażenia SarsCoV-2. Wojskowe zespoły wymazowe, pracę zaczynają o godzinie 6 rano. Pobierają sprzęt, czyli kombinezony, przyłbice, maseczki, rękawice, środki dezynfekujące oraz materiały do pobierania wymazów. Lista wyznaczonych adresów dla zespołów mobilnych oraz w punktach stacjonarnych   jest bardzo długa. Jeden zespół musi odwiedzić nawet 150 adresów dziennie. 

W zespołach jeżdżą wyszkoleni ratownicy medyczni. Do pobierania materiałów biologicznych podchodzą bardzo sumiennie i  profesjonalnie. Aby zabezpieczyć siebie ubrani są w  specjalistyczne kombinezony, podwójne rękawice, maseczkę i przyłbicę. Po  pobraniu wymazu i zabezpieczeniu go w specjalnym pojemniku, ratownik jest dezynfekowany, a kombinezon trafia do pojemnika na odpady medyczne.

Na zlecenie NFZ  wykonujemy wymazy w wyznaczonych do tego punktach pobraniowych a następnie przekazujemy te próbki do laboratorium ALAB Laboratoria  przy ul. Robotniczej 32, które przeprowadza ich badania. Celem uzyskania wyniku testu, należy kontaktować się z lekarzem POZ  bądź bezpośrednio na stronie laboratorium mówi kpt. Renata Mycio Oficer Prasowy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Trudne i odpowiedzialne zadanie stoi przed żołnierzami pobierającymi wymazy. Pełnią je ochotnicy posiadający odpowiednie kompetencje oraz mający specjalne przeszkolenie. Wszędzie tam, gdzie żołnierze 16 DBOT i 11 LDKPanc pełnią służbę, w znacznym stopniu odciążają personel medyczny. Dzięki temu pielęgniarki i ratownicy medyczni mogą skupić się na ratowaniu zdrowia i życia pacjentów – dodaje z kolei płk. Artur Barański Dowódca Dolnośląskich Terytorialsów.

Żołnierze wydzieleni z ramienia 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w skład których wchodzą  Terytorialsi oraz żołnierze wojsk operacyjnych oprócz pobierania wymazów wspierają również m.in.  Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we Wrocławiu. 13 żołnierzy codziennie wpisuje do systemu dane osób u których wyszedł pozytywny test na koronawirusa oraz telefonicznie informują osoby objęte kwarantanną o wydanej decyzji. 

Przypomnijmy, że misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button