AktualnościKoleje Dolnośląskie

Nowy tabor dla Kolei Dolnośląskich

Koleje Dolnośląskie S.A. w ramach postępowania przetargowego planują zakup nowego taboru w postaci pięciu sztuk pięcioczłonowych pojazdów o napędzie elektrycznym (EZT) oraz sześciu sztuk trzyczłonowych pojazdów o napędzie dwusystemowym elektryczno-spalinowym (hybrydowym, HZT)

Biorąc pod uwagę rozrost Aglomeracji Wrocławskiej oraz stałą dynamikę wzrostu liczby podróżnych w połączeniach w jej obrębie, Spółka zdecydowała o przeznaczeniu nowego taboru na linie o największych potokach pasażerskich. Dlatego zamówienie obejmuje pięcio-, a nie czteroczłonowe zespoły trakcyjne, co zakładano pierwotnie w umowie o dofinansowanie ze środków UE. Każdy z nowo zakupionych pojazdów elektrycznych będzie mógł zabrać na pokład o stu pasażerów więcej.

Obecnie linię Trzebnica-Wrocław Główny w większości obsługują pojazdy dwuczłonowe SA-134. Po sfinalizowaniu zakupu, będą to robić trójczłonowe hybrydy, pojemniejsze o sto miejsc. Warto podkreślić, że dzięki wydłużeniu trasy do Świdnicy przez Sobótkę, dostęp do transportu kolejowego zyska ponad 40 tys. osób.

Nowe EZT trafią także do obsługi relacji Oleśnica – Wrocław Główny – Siechnice – Jelcz-Laskowice. Co istotne, nowe pociągi elektryczne połączą Jelcz Laskowice z Wrocławiem także remontowaną obecnie linią nr 292 przez Wrocław Wojnów, dzięki czemu transport kolejowy będzie dostępny dla kolejnych 10 tysięcy Dolnoślązaków.

Zakup jedenastu pociągów zostanie dofinansowany ze środków Unii Europejskiej przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Wartość wsparcia wyniesie 85 milionów złotych (netto).

Koleje Dolnośląskie zawarły w ogłoszeniu o przetargu warianty dodatkowych opcji zakupowych:
• na 20 kolejnych, pięcioczłonowych EZT oraz
• na 10 kolejnych, trzyczłonowych HZT.

Zakup w opcji kolejnych 30 pojazdów Spółka zamierza zrealizować w przypadku dostępności funduszy zewnętrznych, głównie unijnych. Nowo zakupiony tabor w planach KD posłuży do wzmocnienia na kierunkach z dużymi potokami pasażerskimi. Pociągi zostaną skierowane również do obsługi:

• Aglomeracji Wrocławskiej, tj. Wrocławia i gmin ościennych,

• Aglomeracji Zagłębia Miedziowego (Legnica, Lubin, Głogów, Polkowice),

• linii nowych lub rewitalizowanych:

Karpacz – Jelenia Gór
Świeradów Zdrój – Gryfów Śląski
Złotoryja – Lwówek Śląski
Wałbrzych Szczawienko – Boguszów Gorce
Kobierzyce – Piława Górna
Chojnów – Rokitki
Srebrna Góra – Bielawa Zachodnia
Kondratowice – Łagiewniki

(źródło: Facebook / Koleje Dolnośląskie)

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 20

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button