Legnica wśród miast najatrakcyjniejszych dla inwestorów
Legnica znalazła się w wąskim gronie miast o największym potencjale dla rozwoju rynku nowoczesnych usług biznesowych. Tak wynika z raportu, stworzonego przez zespół badaczy ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych), na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. W czołówce, prócz Legnicy, znalazły się też takie miasta jak Opole, Tarnów, Płock, Elbląg, Nowy Sącz czy Kalisz.
W raporcie przedstawiono wyniki analizy 35 miast średniej wielkości pod kątem ich atrakcyjności dla inwestorów poszukujących lokalizacji pod działalność biznesową i tworzenie nowych miejsc w sektorze usług biznesowych (BPO, SSC, IT, R&D). Miasta do analizy zostały wyznaczone przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, są to głównie ośrodki regionalne oraz ośrodki subregionalne liczące od 20 do 130 tys. mieszkańców, w których funkcjonują Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe (PWSZ) i które tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze.
Na potrzeby raportu stworzono syntetyczny wskaźnik potencjału miast średnich dla inwestycji, przyznający miastom punkty w skali od 1 do 100 (gdzie 1 to najmniejszy potencjał inwestycyjny a 100 to największy). Wskaźnik potencjału składał się z poszczególnych wskaźników cząstkowych: kapitału ludzkiego, polityki proinwestycyjnej, infrastruktury dla sektora, dostępności transportowej, zatrudnienia w sektorze, poziomu i jakości życia, współpracy uczelni z biznesem oraz poziomu wynagrodzeń́.
Legnica najlepiej wypadła w zestawieniu, gdzie decydowała współpraca uczelni z biznesem (100 pkt), infrastruktury dla sektora (65 pkt) i dostępności transportowej (61 pkt). Za to Legnicy zabrakło w pierwszych dziesiątkach w takich rankingach jak polityka proinwestycyjna, zatrudnienia w sektorze, poziomu i jakości życia czy poziomu wynagrodzeń. W sumie Legnica zdobyła 41 punktów i uplasowała się na 7 miejscu rankingu miast o największym potencjale dla rozwoju rynku nowoczesnych usług biznesowych.
Najlepsze okazało się Opole, które zdobyło 100 punktów. W czołówce znalazło się też miejsce dla Tarnowa (2 miejsce z dorobkiem 58 punktów) i Płocka (3 miejsce, 47 punktów). Za Legnicą uplasowały się takie miasta jak Koszalin, Gorzów Wielkopolski i Piła. Pełny raport dostępny jest na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju >> (pobierz raport)
Masakra ten ranking. Bonusy miasto dostało tylko za A4 i S3, czyli nie za swoje zasługi. Tam gdzie władze mogłyby się wykazać (polityka proinwestycyjna, zatrudnienia w sektorze, poziomu i jakości życia czy poziomu wynagrodzeń), to nas po prostu nie ma. Nic dziwnego że mądrzy uciekają z tego miasta do miejsc lepiej zarządzanych.