Przedwojenna lokomotywa jak nowa. Kolejowa atrakcja Legnicy
Po blisko dwóch miesiącach prac, zakończyła się renowacja lokomotywy Ty2-540. Teraz ten 76-letni niemiecki parowóz pamiętający czasy II Wojny Światowej jest dostępny dla wszystkich zwiedzających.
Historia parowozu jest bardzo bogata. Lokomotywa została wyprodukowanego w zakładach F. Schichau GmbH, Maschinen- und Lokomotivfabrik Elbing (obecnie Elbląg). Przez przez ponad 50 lat eksploatacji woziła ona podróżnych i towary w niemal całej Polsce. Po II Wojnie Światowej parowóz trafił do Gdańska, skąd został skierowany do Bydgoszczy. Następnie przez Piłę i Iłowo dotarł do Wałbrzycha. Jego eksploatacja zakończyła się w 1994 roku. Od tego czasu niszczał w pobliżu legnickiej lokomotywowni.
Teraz przechodzi drugą młodość, a to za sprawą odrestaurowania, którym zajęło się “po godzinach” 8 pracowników PKP Cargo, będących członkami legnickiego oddziału NSZZ „Solidarność”. Dzięki ich wysiłkowi odrestaurowany parowóz zyskał nowy kolor i dawny blask, ale by ten efekt uzyskać, zużyto na jej pomalowanie aż 130 litrów farby. Odnowienie lokomotywy Ty2-540 to dopiero pierwszy krok w kierunku stworzenia tuż obok dworca kolejowego w Legnicy czegoś w rodzaju małego muzeum kolejnictwa. Mają się tutaj pojawić jeszcze dwa pojazdy jako eksponaty.
– Takie eksponaty w miejscach ogólnodostępnych powinny cieszyć oko podróżnych i wszystkich miłośników kolei. Od dziś każdy będzie mógł z bliska zobaczyć, jakie maszyny poruszały się po torach regionu kilkadziesiąt lat temu. – zauważa Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. W podobnym tonie wypowiada się Jacek Krawczun, dyrektor dolnośląskiego zakładu spółki PKP Cargo. – Jestem przekonany, że to nie ostatni taki projekt, jaki realizujemy z Kolejami Dolnośląskimi.