AktualnościDolny Śląsk

Zagrożenie powodziowe w regionie. Premier Tusk przybył na Dolny Śląsk

13 września w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się odprawa ze służbami w związku z zagrożeniem powodziowym w regionie. Przewodniczył jej Premier Donald Tusk. Minister MSWiA Tomasz Siemoniak oraz Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń.

Dziękuję za pełną koordynację i solidarność między województwami. Jestem zbudowany tym poziomem mobilizacji i gotowości działania. Mówimy tutaj o tysiącach żołnierzy WOT i WP, strażaków i policjantów

– powiedział Donald Tusk.

Po odprawie odbyła się konferencja  z udziałem premiera.

Wojewoda Dolnośląski Maciej Awiżeń zapewnił, że jesteśmy dobrze przygotowani na ewentualność powodzi lub lokalnych podtopień na Dolnym Śląsku. W sytuacji, gdyby takie zdarzenia będą miały miejsce wszyscy są całkowicie skoncentrowaniu na zapewnieniu bezpieczeństwa.

Premier Donald Tusk zapewnił, że wszystkie służby są w pełnej gotowości do udzielenia pomocy.

Obecna sytuacja jest stabilna i nie ma zagrożenia, które było prognozowane. Sytuacja może się zmienić. Obecnie utrzymywana jest pełna gotowość, monitorowany jest rozwój wydarzeń. Żadne sygnały nie są lekceważone. Oprócz Dolnego Śląska żywiołem zagrożone są także województwa małopolskiego, opolskiego, lubuskiego i śląskiego. Na Dolnym Śląsku jesteśmy przygotowani zarówno materialnie, jak i organizacyjnie, lepiej niż w poprzednich latach. Region ma milion worków z piaskiem. Straż Pożarna, Wojsko Polskie, Policja oraz urzędnicy odpowiedzialni za sytuacje nadzwyczajne są gotowi do działania.

Nie ma powodów do paniki, ale ważne jest, aby być czujnym i przygotowanym. W miejscach, gdzie mogą wystąpić lokalne podtopienia lub powodzie błyskawiczne, zapewniona zostanie szybka i skuteczna pomoc. Strażacy z Województwa Lubuskiego zostali wysłani do Kotliny Kłodzkiej, aby wspierać lokalne działania.

Przygotowania są na najwyższym poziomie, a służby są w pełnej gotowości, aby chronić mieszkańców i ich mienie.  Dolnośląski Urząd Wojewódzki prosi o zachowanie spokoju i współpracę z odpowiednimi służbami. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt z lokalnymi władzami.

Premier zapewnił, że prognozy pogody “nie są przesadnie alarmujące”. “Nie lekceważymy oczywiście żadnego sygnału”  nawiązując do sytuacji z 1997r. “Na te zdarzenia będziemy chcieli być perfekcyjnie przygotowani”.

Szef rządu powiedział na konferencji prasowej, po odprawie ze służbami w związku z zagrożeniem powodziowym, że są bardzo duże rezerwy w większości zbiorników retencyjnych. “Jeśli chodzi o tych najbliższych kilkadziesiąt godzin te zbiorniki nie będą wypełnione ani przepełnione. Z całą pewnością ta infrastruktura zda o wiele lepiej egzamin niż kiedykolwiek w przeszłości”.

Jednocześnie dodał, że został przygotowany sprzęt do bezpośredniego działania tj.  mobilne pompy, za pomocą których można przetoczyć 2 tysiące ton wody na minutę w Polsce.

Od 11 września br.  MSWiA otrzymało pierwsze dane pogodowe o rekordowych opadach.

W MSWiA zorganizowane zostały wideokonferencje, przegląd wszystkich zasobów, mobilizacja, ustalenie co do tego jakie działania powinny być podjęte w razie potrzeby.

13 września dokonano pełnego przeglądu wszystkich zasobów w województwach i służbach.  Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna są w pełnej gotowości.

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button