Collegium WitelonaEdukacja

Legia Akademicka. Program MON-u w Collegium Witelona

W Collegium Witelona Uczelni Państwowej zainaugurowany został program Ministerstwa Obrony Narodowej „Legia Akademicka”, dzięki któremu studenci mogą odbyć szkolenia, zakończone zdobyciem stopni wojskowych.

– Wojna w Ukrainie budzi strach. Nie wiemy, co nas czeka. Lepiej być przygotowanym na różne sytuacje. Dlatego chcemy nauczyć się obchodzenia z bronią i innych, wojskowych umiejętności. Zobaczyć, czy jako kobiety sprawdzimy się na poligonie. Trochę też przełamać stereotyp, że wojsko jest tylko dla mężczyzn –  mówią Natalia Meleszczenko i Dominika Gzyl, studentki I roku kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne w Collegium Witelona Uczelni Państwowej, które zgłosiły się do „Legii Akademickiej”.

– Oczywiście mamy świadomość, że po szkoleniu możemy zostać powołane do wojska i ciekawa przygoda zmieni się wtedy w realne sytuacje – dodają.

Kluczowy program MON

Podczas uroczystości w legnickiej uczelni szczegóły programu przybliżył studentom płk Tomasz Włodarczyk z Ministerstwa Obrony Narodowej. 

– „Legia Akademicka” to obecnie jeden z kluczowych programów resortu obrony, mający na celu odbudowę rezerw osobowych sił zbrojnych w Polsce – podkreślał płk Włodarczyk.

– Inauguracja „Legii Akademickiej” jest bardzo ważnym wydarzeniem dla naszej uczelni. Program daje bowiem studentom możliwość zwiększenia kompetencji związanych z obronnością, które są w dzisiejszych czasach naprawdę potrzebne, co pokazuje choćby obecna sytuacja w Ukrainie – mówiła dr Monika Wierzbicka, Prorektor ds. Dydaktyki i Studentów w Collegium Witelona.

– Nastały niepewne czasy. Dzięki „Legii Akademickiej” nie tylko wojsko zyskuje dodatkowe rezerwy osobowe, ale też studenci uczą się coraz bardziej pożądanych obecnie umiejętności, m.in. obchodzenia się z bronią, zachowania w sytuacjach zagrożenia, np. podczas alarmów – mówił dr hab. inż. Marcin Liberacki, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Collegium Witelona.

W zorganizowanej przez legnicką uczelnię uroczystej inauguracji programu wzięli udział m.in. dowódcy jednostek wojskowych z Dolnego Śląska. Odbył się też pokaz uzbrojenia oraz wyposażenia żołnierzy, przygotowany przez 16 Dolnośląską Brygadę Obrony Terytorialnej z Wrocławia, Wojewódzki Sztab Wojskowy z Wrocławia i Wojskową Komendę Uzupełnień z Głogowa.  Ponadto – ponieważ 23 kwietnia 2022 r. weszła w życie nowa Ustawa o obronie Ojczyzny – spotkanie poświęcone było m.in. nowym przepisom. 

Chętnych nie brakuje

Do udziału w obecnej edycji „Legii Akademickiej” zgłosiło się już kilkudziesięciu studentów Witelonki. Do końca roku akademickiego odbędą szkolenia teoretyczne, w wakacje czekają ich zajęcia praktyczne w centrach szkoleniowych MON i na poligonach – m.in. w: 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, 33 Pułku Artyleryjskim we Wrocławiu czy 22 Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku. 

Po pozytywnym przejściu szkoleń, studenci uzyskają stopnie wojskowe. 

Collegium Witelona Uczelnia Państwowa uczestniczy w programie „Legia Akademicka” od początku jego istnienia – czyli piąty rok. Przez ten czas przeszkolenie wojskowe odbyło kilkuset studentów Witelonki. 

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button