KulturaLegnickie Centrum Kultury

Legnica Cantat 49: Złota Lutnia im. Jerzego Libana pojechała do Poznania

Za nami emocje Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat 49 – najważniejszego w kraju turnieju muzyki chóralnej. I jednego z najstarszych: w przyszłym roku Legnica Cantat będzie bowiem obchodziła półwiecze istnienia!

W sobotę od rana trwały przesłuchania konkursowe chórów – zakwalifikowało się 9 znakomitych zespołów z całej Polski. Dla tych wielbicieli muzyki chóralnej, którzy nie mogli być obecni, Radio Plus Legnica realizowało transmisję online. Z pierwszych szacunków wynika, że transmisji wysłuchało ponad dwa i pół tysiąca osób! I to nie tylko z Polski.
Sala Królewska, w której występowały chóry, także była zapełniona publicznością.

Wieczorem w Sali Królewskiej rozpoczął się Wielki Finał. Podczas tego wyjątkowego koncertu odbyło się m.in. ogłoszenie wyników konkursu kompozytorskiego i prawykonanie zwycięskiego utworu przez Zespół Wokalny “Rondo” z Wrocławia, pod dyr. Małgorzaty Podzielny oraz ogłoszenie werdyktu Jury Legnicy Cantat 49.

Najlepszym wykonawcą tegorocznego turnieju i zdobywcą nagrody Grand Prix okazał się Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją Marka Gandeckiego. – Spełniły się moje marzenia! – cieszył się po odebraniu statuetki Lutni im. Jerzego Libana Marek Gandecki, dyrygent zwycięskiego zespołu.

Prof. Stanisław Krawczyński, przewodniczący Jury Legnicy Cantat 49 podkreślał, że poziom turnieju z roku na rok jest coraz wyższy. – Jury bardzo się natrudziło, aby znaleźć wśród tegorocznych chórów laureata Brązowego Pasma. I nic z tego wysiłku nie wyszło, bo zespoły biorące udział w tegorocznym turnieju zasługiwały na co najmniej Pasmo Srebrne lub Złote. Dlatego nie przyznaliśmy Brązowego Medalu. To świadczy o coraz wyższym poziomie Legnicy Cantat – mówił prof. S. Krawczyński.

Po raz pierwszy w Jury turnieju zasiadł dr Michał Sławecki, znany legniczanom jako Dyrektor Artystyczny Legnickiego Conversatorium Legnickiego. – Jestem na Legnicy Cantat po raz pierwszy i jestem pod wielkim, bardzo pozytywnym wrażeniem tego turnieju. Tu jest taka kultura dźwięku, tyle dobrej muzyki i wspaniałej energii emanującej ze sceny, że każdy, kto lubi śpiew, powinien to przeżyć na “własnej skórze”. Nie bez powodu Legnica Cantat jest zaliczana do jednego z najważniejszych w Polsce festiwali chóralnych – mówił M. Sławecki.

Widzów koncertu finałowego czekała też niespodzianka: w związku z nadchodzącym 50-leciem zaprezentowany został nowy logotyp Legnicy Cantat, wykonany przez znakomitego artystę Marcina Władykę, który był m.in. autorem znaków graficznych Konkursu Chopinowskiego. Nowe logo opatrzone jest hasłem “Legnica Cantat nadaje ton”.

Legnicę Cantat 49 obserwował Hugh Wooldridge, m.in producent wielkich widowisk muzycznych na Broadwayu, znakomity brytyjski reżyser teatralny i telewizyjny oraz dyrygent. – Nasza współpraca trwa od dłuższego czasu. Nie chcę na tym etapie zdradzać szczegółów, ale niewykluczone, że Hugh wesprze nas w organizacji wydarzeń związanych z jubileuszową Legnicą Cantat 50., w przyszłym roku – mówi Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

Źródło: lck.art.pl / EGO

Oceń ten artykuł

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button