Niebawem rusza 38. Legnickie Conversatorium Organowe
Zapraszamy na 38. odsłonę Legnickiego Conversatorium Organowe im. prof. Stanisława Moryto. Tegoroczna edycja tego wyjątkowego wydarzenia odbędzie się w dniach 17-21 września w Kościele Ewangelickim Marii Panny w Legnicy oraz Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godzinie 19:15, wstęp na każdy festiwalowy dzień jest wolny.
Koncerty festiwalowe:
17 września (wtorek)
Koncert Inauguracyjny – Organy Kolorowe
110 lat organów Weiglego
Kościół Ewangelicki Marii Panny w Legnicy
Adam Tański – organy
Koncert złożony w całości z improwizacji organowych – kompozycji Adama Tańskiego, absolwenta paryskiego Konserwatorium Muzycznego. Repertuar będzie nawiązywał do folkloru dolnośląskiego.
Artysta zaprezentuje różnorodne kompozycje pokazujące szeroką paletę możliwości brzmieniowych 100-letnich organów.
18 września (środa)
Recital Solowy
Organy i fisharmonia
Kościół Ewangelicki Marii Panny w Legnicy
Tomasz Soczek – organy, fisharmonia
Tomasz Soczek to organista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował pod kierunkiem Juliana Gembalskiego i Witolda Zabornego. Kształcił się również u Jaroslava Tůmy na Wydziale Muzycznym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Moskwie, Opawie, Łodzi, Fryburgu bryzgowijskim i Brixen. Został dwukrotnym stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz laureatem nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej. Pracuje na stanowisku asystenta w Katedrze Organów i Klawesynu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina i jest organistą karmelitańskiego Sanktuarium św. Józefa Obrońcy Krakowa. Posiada ponadto kwalifikacje tyflopedagogiczne i na co dzień pracuje z uczniami niewidomymi i słabowidzącymi.
Podczas koncertu usłyszymy:
César Franck (1822-1890) – ze zbioru Cinq pièces pour harmonium FWV 26: Offertoire en si majeur
Antonio López Almagro (1839-1904) – Fiesta de aldea (Escena campestre)
Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) – Sonatina e-moll op. 14 nr 2: I. Andante malinconico, II. Menuetto, III. Alla ritornello oraz z cyklu 2 Tondichtungen op. 70: nr 2 – Totentanz na Fisharmonię artystyczną Christophe & Etienne
Tomasz Soczek (*1990) – Prelude and Fugue in C acoustic scale, Carillon upon la mi re, ESCHaconne oraz Prelude and Fugue on “Tonus peregrinus” na organy
19 września (czwartek)
Koncert Wokalno-Instrumentalny
75 lat Chóru Madrygał Legnickiego Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego
Kościół Ewangelicki Marii Panny w Legnicy
Chór Madrygał
Dariusz Rzonca – dyrygent
Marek Fronc – organy
Madrygał to chór założony w 1949 roku przez Henryka Karlińskiego, Patrona Legnickiego Centrum Kultury – społecznika, działacza kultury i organizatora życia muzycznego. Zespół ma w swoim
repertuarze utwory dawne i współczesne, pieśni ludowe z różnych krajów świata, utwory religijne, negro spirituals oraz gospels. Na koncercie zaprezentuje wybrany wycinek swojej bogatej działalności artystycznej w postaci utworów a cappella oraz z towarzyszeniem organów. Dopełnieniem będzie prezentacja solowej twórczości organowej w wykonaniu Marka Fronca – legniczanina, wykładowcy Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Diecezjalnego Studium Organistów w Legnicy.
20 września (piątek)
Recital Perkusyjny
Sala Królewska Akademii Rycerskiej
Marianna Bednarska – perkusja
Marianna Bednarska jest młodą polską perkusistką. Prowadzi aktywną działalność artystyczną, nie tylko jako solistka, ale również jako wykonawczyni muzyki kameralnej, muzyk orkiestrowy i pedagog perkusyjny. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Genewskiego 2019 – Concours de Genève, laureatką Prix Credit Suisse Jeunes Solistes 2019 oraz International Music Competition ENKOR 2018 (Grand Prix), a także zdobywczynią 24 pierwszych nagród i nagród specjalnych na międzynarodowych konkursach perkusyjnych m.in. w Chicago (USA 2016), Bambergu (Niemcy 2016), Paryżu (Francja 2009), Fermo (Włochy 2008) czy Płowdiw (Bułgaria 2007). W 2009 roku Marianna Bednarska została finalistką krajowego Konkursu Eurowizji Młody Muzyk Roku.
Podczas koncertu usłyszymy:
Jan Sebastian Bach (1685-1750) – VI Suita wiolonczelowa D-dur, BWV 1012: Preludium, Sarabanda
Joseph Schwantner (*1943) – Velocities
Vinko Globokar (*1934) – ?Corporel
Andrew Thomas (*1939) – Merlin
Georges Aperghis (*1945) – Le corps à corps
Astor Piazzolla (1921-1992) / ar. Eric Sammut (*1968) – Libertango
21 września (sobota)
Koncert Finałowy
55 lat Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Kościół Ewangelicki Marii Panny w Legnicy
Maciej Zakrzewski – organy
Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Michał Sławecki – dyrygent
Piotr Arseniuk – organy
Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego to częsty bywalec Legnicy. Przez ponad 30 lat kierował nim ks. prof. Kazimierz Szymonik, od roku 2014 funkcję dyrygenta sprawuje Michał Sławecki – profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Ma w swoim repertuarze liczne arcydzieła literatury światowej, ale swoją działalność artystyczną ogniskuje wokół twórczości kompozytorów polskich. Utwory wykonywane przez Chór będą zestawione z kolejnymi częściami kompozycji Macieja Zakrzewskiego Bez tytułu, ale pod wrażeniem na organy solo, która będzie miała swoją premierę. Zakrzewski wielokrotnie dał się poznać legnickiej publiczności jako kompozytor i organista-improwizator bez problemu poruszający się w wielu stylach muzycznych. Chór i organista przeprowadzą słuchaczy przez różne epoki muzyczne – od baroku do współczesności.