„Wielkie ssaki epoki lodowcowej” w legnickim Muzeum Miedzi
Jak wyglądał świat epoki lodu i mrozu? Na pewno różnił się znacznie od dzisiejszych wyobrażeń wykreowanych przez filmowców. Na wystawę „Wielkie ssaki epoki lodowcowej” zaprasza Muzeum Miedzi w Legnicy.
Przygotowana przez warszawskie Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk ekspozycja przenosi nas w czasy epoki lodowcowej utożsamianej z plejstocenem. Na świecie dominowały wówczas wielkie ssaki. Ten okres w dziejach ziemi rozpoczął się 2,58 mln lat temu, a zakończył 11,7 tys. lat temu ociepleniem zwanym holocenem, który trwa do dziś.
Na wystawie zaprezentowane zostaną kopalne szczątki fauny plejstoceńskiej: mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego, tura, prażubra, renifera, jelenia olbrzymiego czy słonia leśnego, które wyginęły wiele tysięcy lat temu. Ekspozycja pokazuje nam, jak wyglądały, w jakich warunkach żyły i dlaczego nie przetrwały do dziś.
Wszystkie eksponaty znaleziono na terenie Polski. Wiele pochodzi z Pyskowic, ale nie tylko. Szczątki słonia leśnego odnaleziono w Górze Kalwarii, pozostałe w Grodzisku Mazowieckim, Warszawie czy znanych jaskiniach: Komarowej, Nietoperzowej, czy Raptawickiej.
Widowiskowym okazem jest czaszka mamuta, która spoczywała w Wiśle. Odkryto ją w 2015 r., gdy w Warszawie w 2015 r. wody rzeki opadły wyjątkowo nisko. Jakie były okoliczności tego zdarzenia? Jak czaszkę udało się wydobyć z Wisły? O tym opowiada prezentowany na wystawie film.
Tło ekspozycji stanowią duże plansze specjalnie opracowane na podstawie wyjątkowych zdjęć rekonstrukcji w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie oraz wystawy w Givskud ZOO w Danii.
Zapraszamy do gmachu głównego Muzeum Miedzi już od piątku 24 czerwca. Ekspozycja potrwa do końca września. Na bazie wystawy organizowane są też warsztaty dla dzieci i młodzieży. Więcej na http://www.muzeum-miedzi.art.pl/.